Mihaela Buzărnescu, o nouă victorie la Nottingham! S-a calificat în sferturi

Sportiva română s-a impus, miercuri, în trei seturi în faţa americancei Irina Falconi, scor final 6-3, 5-7, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu. (Getty Images)

Mihaela Buzărnescu (30 ani, 30 WTA), cap de serie numărul cinci, continuă parcursul bun la competiţia engleză cu premii în valoare de 226.750 dolari.

După succesul din primul meci a turneului WTA Internaţional - “Nature Valley Open”, înregistrat în faţa tenismanei din Paraguay, Veronica Cepede Royg (6-2, 3-6, 7-6(5)), românca noastră a reuşit un rezultat excelent şi în turul doi, unde a avut-o ca adversară pe americanca Irina Falconi (28 ani, 152 WTA).

Buzărnescu, s-a calificat pentru a cincea oară în sferturile unui turneu din această categorie, după două ore şi 6 minute de joc cu scorul de 6-3, 5-7, 6-3.

Campioana noastră a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli, iar Falconi a reuşit 2 aşi şi a comis 4 duble greşeli.

Ea şi-a asigurat un cec în valoare de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să primească în turul trei replica învingătoarei dintre japoneza Naomi Osaka, a treia favorită, şi cehoaica Denisa Allertova.