Loredana Toma, medaliată cu aur la Europenele de haltere Under-23

Sportiva română a cucerit trei medalii de aur la CE de la Durres (Albania), miercuri, la categoria 63 kg, secţiunea tineret, în probele de smuls (106 kg), la aruncat (130 kg) şi la total (236 kg).
Sportiva română Loredana Elena Toma.
Sportiva română Loredana Elena Toma. (Captură foto)

Loredana Elena Toma (22 de ani) a reuşit să aducă României trei medalii de aur, miercuri, la categoria 63 kg, secţiunea tineret, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi Under-23 ce se desfăşoară zilele acestea la Durres (Albania).

Sportiva noastră a fost cea mai bună în proba de smuls cu 106 kg, fiind urmată de rusoaica Ksenia Maksimova cu 100 kg. O altă româncă, Bianca Mihaela Ioniţă a ocupat locul 5, cu 86 kg.

La aruncat, Toma a fost din extraordinară, câştigând cu 130 kg, la diferenţă de 15 kg de a doua clasată, Maksimova. La această probă Bianca Ioniţă a ocupat locul 4, cu 111 kg.

La total, românca a adunat 236 kg, Maksimova clasându-se a doua, cu 215 kg. Bianca Ioniţă a fost a cincea, cu 197 kg.

Tot miercuri, o altă româncă halterofilă a avut rezultate remarcabile. Florina Hulpan a cucerit două medalii de aur şi una de bronz, în limitele categoriei 63 kg, la secţiunea juniori.

Hulpan a luat bronzul la stilul smuls, cu 90 kg, după ce a ratat primele două tentative, aurul fiind adjudecat de Maria Timoşciuk (Ucraina), cu 91 kg, iar argintul turcoaicei Nuray Levent, tot 90 kg.

La aruncat, Hulpan s-a impus cu 115 kg, urmată de Levent, 114 kg, şi de Timoşciuk, 109 kg.

La total, Hulpan a fost prima, cu 205 kg, urmată de Levent, 204 kg, şi Timoşciuk, 200 kg.

Bilanţul României a ajuns la 11 medalii de aur, 4 de argint şi 3 de bronz, dintre care 2-0-1 la juniori şi 9-4-2 la U-23.

Miercuri seara vor evolua la categoria 77 kg Under-23 doi halterofili români, Doru Ilie Stoian şi Florin Cătălin Bejenariu Carp.