Liga Campionilor. Slavia Praga, aproape de o surpriză uriaşă pe terenul celor de la Inter Milano! Rezultate înregistrate marţi seara în competiţia continentală

Inter Milano a evitat înfrângerea cu Slavia Praga graţie reuşitei din minutele de prelungire a lui Nicolo Barella, scor final 1-1, în timp ce Borussia Dortmund şi FC Barcelona au terminat la rândul lor indecis, scor final 0-0.
Inter Milano - Slavia Praga 1-1 în Liga Campionilor.
Inter Milano - Slavia Praga 1-1 în Liga Campionilor. (Inter/facebook)

Slavia Praga a fost foarte aproape de o victorie istorică, marţi seara, în deplasarea făcută pe stadionul ''Giuseppe Meazza'' acolo unde a avut-o ca adversară în prima etapă a grupelor UEFA Champions League ediţia 2019-2020 pe echipa gazdă Inter-Milano - ambele formaţii prezente în competiţia europeană după o pauză de 12 ani.

Duelul Grupei E s-a terminat indecis, scor final 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Peter Olayinka (min. 63), pentru ca gazdele să evite înfrângerea în minutele de prelungire prin Nicolo Barella (90+2).

Borussia Dortmund şi FC Barcelona cu românul Ovidiu Haţegan cavaler al fluierului, au oferit la rândul în Grupa F un spectacol fotbalistic , dar fără gol marcat (0-0). Barcelonezii au obţinut un punct norocos în această deplasare, după ce Dortmund a ratat un penalty prin Marco Reus, acţiune la care portarul Ter Stegen a avut un cuvânt important de spus, acesta din urmă fiind considerat de altfel şi omul meciului.

Într-un alt meci, RB Salzburg a surclasat-o la scor uriaş pe noua echipă a lui Ianis Hagi, formaţia belgiană Genk (6-2). Au marcat Erling Braut Haaland (2, 34, 45 2), Hee-Chan Hwang (36), Dominik Szoboszlai (45), Andreas Ulmer (66), respectiv Jhon Lucumi (40), Mbwana Samata (52). Ianis Hagi a intrat în minutul 72 la campioana Belgiei.

Rezultate înregistrate marţi seara în UCL:

Grupa E
Napoli - Liverpool 2-0
Au marcat: Dries Mertens 82 - penalty, Fernando Llorente 90+2.

RB Salzburg - Genk 6-2
Au marcat: Erling Braut Haaland 2, 34, 45+2, Hee-Chan Hwang 36, Dominik Szoboszlai 45, Andreas Ulmer 66, respectiv Jhon Lucumi 40, Mbwana Samata 52.

Grupa F
Inter Milano - Slavia Praga 1-1
Au marcat: Nicolo Barella 90+2, respectiv Peter Olayinka 63.

Borussia Dortmund - FC Barcelona 0-0
Marco Reus (Borussia) a ratat un penalty în min. 57 (a apărat Marc-André ter Stegen).