Liga Campionilor. Rezultate surpriză înregistrate miercuri în cea mai iubită competiţie europeană inter-cluburi

Manchester United, cu Ovidiu Haţegan arbitru, a obţinut cu noroc trei puncte pe terenul celor de la Juventus, în timp ce cealaltă echipă din Manchester, City a reuşit să marcheze nu mai puţin de şase goluri în poarta lui Şahtior Doneţk, realizând astfel scorul serii în UCL.
(ANDREW YATES / AFP / Getty Images)

Manchester United a reuşit să treacă cu brio de Juventus Torino, miercuri seara, oaspeţii câştigând cu scorul de 2-1 graţie unui autogol semnat de Alex Sandro în ultimul minut de joc al timpului regulamentar, partidă din Grupa H a Ligii Campionilor la fotbal.

Vedeta lusitană Cristiano Ronaldo a fost cel care a adus prima modificare pe tabela de marcaj, în minutul 65 în urma unui spectaculos voleu.

Supranumiţii 'Diavolii Roşii' au restabilit egalitatea abia în minutul 86 prin Juan Mata, pentru ca patru minute mai târziu Sandro să le facă cadou toate cele trei puncte puse în joc marcând în propria poartă.

''Bătrâna Doamnă' se impusese cu 1-0 pe ''Old Trafford''.

Manchester City a avut şi ea o seară memorabilă în urma numărului mare de goluri înscrise în partida cu Şahtior Doneţk, scor final 6-0. Protagonistul serii a fost Gabriel Jesus care a reuşit un hat-trick, lista marcatorilor fiind completată de David Silva, Raheem Sterling, respectiv Riyad Mahrez.

În Grupa G a UCL, AS Roma a avut câştig de cauză în duelul cu ŢSKA Moscova, scor 2-1, partidă disputată pe terenul celor din urmă.

''Giallorossi'' s-au evidenţiat prin Kostas Manolas (min. 4) şi Lorenzo Pellegrini (59), de partea cealaltă autorul unicului gol fiind islandezul Arnor Sigurdsson (50).

În Grupa H, Valencia a trecut de Young Boys Berna cu 3-1, pe ''Mestalla'', într-un meci care l-a avut la centrul terenului pe românul Istvan Kovacs, aflat la debutul său în grupele Champions League.

Pentru 'Lilieci' au punctat Santi Mina (minutele 14 şi 42), respectiv Carlos Soler (56), în timp ce pentru oaspeţi a marcat Roger Assale (37).

Campioana en-titre Real Madrid, a dispus cu 5-0 de campioana Cehiei, Viktoria Plzen. Benzema a fost omul serii cu două reuşite, restul golurilor fiind înscrise de Casemiro, Bale şi Kroos.

Rezultatele complete înregistrate miercuri:

GRUPA E

Bayern München - AEK Atena 2-0
A marcat: Lewandowski '31 '71

Benfica - Ajax 1-1
Au marcat: Jonas '29/ Tadic '61

Clasament: 1. Bayern 10 puncte, 2. Ajax 8 puncte, Benfica 4 puncte, 4. AEK 0 puncte

GRUPA F

Lyon - Hoffenheim 2-2
Au marcat: Fekir '20, Ndombele '28/ Kramaric '65, Kaderabek '92

Manchester City - Şahtior 6-0
Au marcat: Mahrez '13 '84, Jesus '24 '72 '92, Sterling '49

Clasament: 1.Manchester City 9 puncte, 2. Lyon 6 puncte, 3. Hoffenheim 3 puncte, 4. Şahtior 2 puncte

GRUPA G

TSKA Moscova - AS Roma 1-2
Au marcat: Sigurdsson '50/ Manolas '4, Pellegrini '59

Viktoria Plzen - Real Madrid 0-5
Au marcat: Benzema '21 '37, Casemiro '23, Bale '40, Kroos '67

Clasament: 1. Roma 9 puncte, 2. Real Madrid 9 puncte, 3. TSKA 4 puncte, 4. Plzen 1 punct

GRUPA H

Valencia - Young Boys Berna 3-1
Au marcat: Mina '14 '42, Soler '56/ Assale '37

Juventus - Manchester United 1-2
Au marcat: Ronaldo '65/ Mata '86, Sandro '90

Clasament: 1. Juventus 9 puncte, 2. Manchester United 7 puncte, 3. Valencia 5 puncte, 4. Young Boys 1 punct

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.