Liga Campionilor. Liverpool, calificare în semifinale după victoria în faţa rivalilor de la Manchester City

Liverpool s-a impus fără probleme în manşa secundă a sferturilor de finală în faţa celor de la Manchester City, scor final 2-1, rezultat ce le asigură calificarea în penultimul act a UCL.
(ODD ANDERSEN / AFP / Getty Images)

Echipa de fotbal engleză FC Liverpool şi-a asigurat prezenţa în semifinalele Ligii Campionilor după ce a reuşit să se impună, marţi seară, pe Etihad Stadium în faţa gazdelor - Manchester City, cu scorul de 2-1 (0-1). "Cormoranii" obţinuseră victoria în faţa liderului din Premier League şi în tur cu 0-3.

Gazdele au început promiţător, ei aducând prima modificare pe tabela de marcaj după doar 2 minute de joc prin Gabriel Jesus, şi doar neşansa celor de la City a făcut ca scorul până la pauză să rămână neschimbat. După ce Bernardo Silva a irosit o ocazie imensă în minutul 41, luând bara la ţintă, în minutul 43 Leroy Sane a reuşit să introducă mingea în plasă, dar arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Jucătorii pregătiţi de Pep Guardiola nu şi-au pierdut speranţa şi după pauză au întors rezultatul prin Mohamed Salah (56) şi Roberto Firmino (77), aducând astfel calificarea în careul de aşi a UCL după o pauză de 10 ani de zile.

''Băieţii au găsit soluţia. Am mai avut două sau trei momente în prima repriză, iar după pauză am ştiut că am ieşit un pic din tornadă. După două meciuri, cred că am meritat să ne calificăm, pentru că am marcat cinci goluri şi nu am primit decât unul.'' a declarat la finalul partidei conducătorul principal de joc, Juergen Klopp.

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte - B. Silva (Gundogan, 74), De Bruyne, Fernandinho, David Silva (căpitan; Agüero, 66) - Sterling, Gabriel Jesus, L. Sane. Antrenor: Josep Guardiola.

Liverpool: Karius - Arnold (Clyne, 82), Lovren, van Dijk, Robertson - Oxlade-Chamberlain, Wijnaldum, Milner (căpitan) - Salah (Ings, 90), Roberto Firmino (Klavan, 81), Mané. Antrenor: Jürgen Klopp.

Arbitru: Antonio Mateu Lahoz (Spania).