Liga Campionilor. FC Liverpool, victorie superbă în faţa celor de la KRC Genk! Rezultate înregistrate miercuri în cea mai îndrăgită competiţie fotbalistică europeană

Miercuri au avut loc celelalte partide programate din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor, o seară de fotbal frumoasă, care a adus bucurie unor echipe precum FC Liverpool, FC Barcelona sau Chelsea Londra.
Liverpool, campioana en titre, a dispus fără probleme de KRC Genk, scor final 4-1, în etapa a treia a UCL. (Liverpool FC/facebook)

FC Liverpool - campioana ediţiei precedente a UCL, a avut o seară superbă în deplasarea făcută pe terenul belgienilor de la KRC Genk (echipa lui Ianis Hagi), cei din urmă cedând fără drept de apel cu scorul de 4-1. Pentru cormorani au marcat Alex Oxlade-Chamberlain (2, 57), Sadio Mane (77) şi Mohamed Salah (87), în timp ce de la gazde s-a evidenţiat Stephen Odey (88). Băiatul lui Gică Hagi nu a avut un cuvânt de spus în această partidă, el fiind introdus în teren de tehnicianul Philippe Clement abia în minutul 87.

Gruparea de top a campionatului spaniol - Primera Division - FC Barcelona a avut câştig de cauză în faţa celor de la Slavia Praga (echipă la care activează românul Nicolae Stanciu şi care a evoluat până în minutul 76). Scorul final a fost 2-1. Lionel Messi a fost cel care a deschis scorul imediat după fluierul de start al arbitrului (min.3), Jan Boril a restabilit apoi egalitatea (50), pentru ca şapte minute mai târziu Peter Olayinka să majoreze diferenţa pe tabela de marcaj prin autogol (57).

Inter Milano a trecut la scor periculos de Borussia Dortmund, 2-0, golurile purtând semnăturile lui Lautaro Martínez (22) şi Antonio Candreva (89). Martínez s-a evidenţiat negativ însă în minutul 82 prin ratarea unui penalty (Martínez).

Chelsea Londra a câştigat la scor minim pe teren propriu în faţa celor de la Ajax Amsterdam, scor 1-0, unicul gol al partidei care l-a avut la centru pe românul Ovidiu Haţegan, a fost marcat de Michy Batshuayi (86).