Kriszta Incze a devenit campioană europeană

Sportiva română a cucerit aurul în limitele categoriei 63 kg la Campionatele Europene de lupte pentru juniori Under-20 din capitală
Sportiva română Kriszta Incze, alături de Luize Manzke (Germania), Maria Kuzneţova (Rusia) şi Olivia Henningsson (Suedia) pe podiumul CE Under-20 (Federaţia Română de lupte/facebook)

Kriszta Incze a obţinut o frumoasă performanţă la Campionatele Europene de lupte pentru juniori Under-20 care se desfăşoară în această perioadă la Sala Polivalentă din Bucureşti. Ea s-a impus în finala limitei categoriei de 63 kg în faţa sportivei Luize Manzke (Germania), după ce în semifinale trecuse de Maria Kuzneţova (Rusia), aceasta din urmă obţinând bronzul alături de Olivia Henningsson (Suedia).

Luptătoarea română mai are în palmares două medalii de bronz cucerite la Campionatele Europene din 2014 şi 2015.

"Nu visam vreodată că îmi va fi cântat imnul la mine acasă", a mărturisit Kriszta Incze după victorie.

După Incze Krista care a câştigat titlul continental, Razvan Marian KOVACS va lupta şi el în această seară pentru medalia de aur.

România mai are o medalie de bronz la Europenele Under-20 de la Bucureşti, cucerită de George Vlad Mariea, la cat. 74 kg (greco-romane).

Sâmbătă şi duminică vor avea loc întrecerile la lupte libere.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.