Kaiac-canoe. Cătălin Chirilă şi Constantin Dîba s-au impus în finala probei de 1.000 m, la Europenele de juniori şi tineret

Ţara noastră a cucerit medalia de aur pe distanţa de 1.000 m în finala din cadrul Campionatelor Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret, desfăşurată sâmbătă la Belgrad.
(Federaţia Română de Canotaj/facebook)

Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret de la Belgrad, a adus României medalia de aur în proba de 1.000 m prin sportivii Cătălin Chirilă şi Constantin Dîba, la Canoe-2, Under-23, care au fost înregistraţi cu cel mai bun timp - 03 min 38 sec 500/1000, devansând Republica Moldova, cu 156/1000, şi Ucraina, cu 01 sec 788/1000.

În finala de la Kaiac-2 feminin, Under-23, Florida Ciuta şi Daniela Varona s-au clasat pe locul 5. Tot pe 5 a terminat Florentina Caminescu, la Kaiac-1, Under-23. Ştefan Strat a ocupat locul 6 la Canoe-1 tineret. În cele trei finale ale juniorilor, Alexandru Pătraşcu a fost al şaptelea la Canoe-1, Laura Pleşca a şasea la Kaiac-1, iar Paul Buric şi Cristian Zosima au terminat pe 6 la Canoe-2.

Sportivii români vor mai evolua în alte şapte finale. La juniori, Alexandru Pătraşcu s-a calificat în finala la C1 pe 500 m, iar Livia Cale a obţinut biletul pentru finala similară feminină, Pătraşcu obţinând calificarea şi în finala de la C1 pe 200 m, o altă finală fiind la K4 feminin pe 500 m (Angela Bodnariuc, Carmen Petre, Laura Pleşca, Adrieana Mihai). La categoria Under-23 vor mai evolua în finale la K2 feminin 500 m (Florida Ciuta, Daniela Varona), C2 masculin 500 m (Cătălin Chirilă, Constantin Dîba) şi K4 masculin 500 m (Cosmin Lulciuc, Răzvan Albişoru, Aurelian Ciocan, Sorin Cical).

Sâmbătă au loc semifinale la 200 m, iar duminică se desfăşoară finale la 500 şi 200 m.

România este prezentă cu 37 sportivi la ediţia 2017 a Campionatelor Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret, obiectivul principal fiind cucerirea a 5 medalii şi 6 locuri IV-VI.