Irina Begu, eliminată de pe tabloul de simplu al turneului de la Seul (WTA)

Sportiva noastră s-a înclinat, vineri, în sferturile competiţiei coreene, în faţa grecoaicei Maria Sakkari, scor final 6-3, 4-6, 6-4.
Jucătoarea română de tenis Irina Camelia Begu.
Jucătoarea română de tenis Irina Camelia Begu. (Getty Images)

Irina Begu (28 ani, 55 WTA) a avut meci dificil cu sportiva din Grecia, Maria Sakkari, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA Internaţional “Korea Open” de la Seul.

Begu, favorită şapte la cucerirea trofeului, care venea după victoria în faţa polonezei Agnieszka Radwanska, a dus o luptă destul de grea cu tenismana elenă, timpul de joc alocat duelului celor două iubitoare ale sportului alb fiind de două ore şi 46 de minute, scorul final fiind favorabil adversarei sale 6-3, 4-6, 6-4.

Românca a contabilizat în acest meci 4 duble greşeli, în timp ce oponenta sa - cap de serie numărul 3 - a numărat 7 duble greşeli şi 3 aşi.

Begu, campioana ediţiei din 2015, a mai întâlnit-o pe Sakkari în 2016 în primul tur la Miami, câştigat atunci de româncă cu 6-1, 6-3.
Ea va fi recompensată cu un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA.

Reprezentanta noastră nu va părăsi însă circuitul din Corea de Sud, ea va continua să lupte pe tabloul principal de dublu, acolo unde face echipă cu compatrioata Raluca Olaru. Ele vor juca contra taiwanezelor Shu-Ying Hsieh/Su-Wei Hsieh.