Irina Bara, învinsă în manşa a doua a BRD Bucharest Open (WTA)

Jucătoarea română a cedat, miercuri, în două seturi în faţa slovenei Polona Hercog cu scorul de 7-6, 6-2.
(ALEJANDRO PAGNI / AFP / Getty Images)

Irina Bara (23 ani, 151 WTA) a pierdut în runda a doua competiţiei bucureştene - BRD Bucharest Open, dotat cu premii totale de 250.000 dolari, în faţa sportivei din Slovenia, Polona Hercog (90 WTA) - cap de serie numărul opt, cu scorul de 7-6, 6-2. Partida a durat o oră şi 37 de minute.

Reprezentanta ţării noastre a ridicat probleme oponentei sale doar în prima parte a duelului, când s-a aflat în avantaj în două rânduri (3-2 şi 4-3), dar diferenţa din clasamentul WTA dintre cele două tenismene a fost destul de vizibilă, Hercog adjudecându-şi în final primul set.

Partea a doua a întâlnirii a aparţinut în totalitate slovenei, care s-a impus cu 6-2.

În confruntările directe dintre cele două jucătoare scorul este acum egal, 1-1, românca câştigând singura lor confruntare anul trecut la turneul ITF de la Dunakeszi (Ungaria), scor 6-2, 7-6 (4).
Bara va primi pentru evoluţia sa un premiu financiar de 3.310 de dolari şi 30 de puncte WTA.