Horia Tecău s-a calificat în semifinalele probei de dublu la Mastersul de la Paris

Perechea formată din Horia Tecău şi Jean Julien Rojer i-au învins pe de fraţii Bryan şi s-au calificat în semifinale.
Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer. (Captură foto)

Într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 “Paris Rolex Masters” - unde au rămas în competiţie cele mai bune echipe de dublu din ierarhia mondială -, Jean-Julien Rojer (Olanda, 12 ATP la dublu) şi Horia Tecău (13) i-au învins pe gemenii americani Bob Bryan (8) / Mike Bryan (8), cu scorul de 6-1, 7-5. Partida a durat o oră şi trei minute.

Cu trei breakuri reuşite în primul set şi unul în ultimul ghem al partidei şi-au adjudecat victoria Horia şi Jean-Julien, care au servit excelent în această partidă.

Rojer şi Tecău au acumulat câte 360 de puncte ATP şi un premiu financiar în valoare de 62.360 €, pe care îl vor împărţi.

Adversarii din semifinale sunt Ivan Dodig (Croaţia, 6) şi Marcel Granollers (Spania, 17), care au învins cuplul finlandezo-australian Henri Kontinen (1) / John Peers (2), principalii favoriţi, cu scorul de 6-3, 6-4.