Handbal masculin. România a pierdut în faţa Braziliei la turneul Yellow Cup

Naţionala masculină de handbal a României a pierdut la limită, vineri, confruntarea cu formaţia Braziliei, scor 25-24 (13-13), în prima zi a turneului Yellow Cup.
(Vladimir Rys / Bongarts / Getty Images)

Prima reprezentativă de handbal masculin a României a debutat cu stângul la turneul Yellow Cup, ce se desfăşoară în această perioadă la Winterthur (Elveţia).

Echipa antrenată de spaniolul Xavier Pascual a pierdut la un gol diferenţă partida susţinută în compania formaţiei similare a Braziliei, scorul final la terminarea timpului regulamentar de joc fiind 25-24 (13-13).

Tricolorii au jucat bine, aflându-se în cea mai mare parte la cârma partidei , dar uşurinţa şi lejeritatea cu care au abordat acest prim meci al turneului a făcut să scape victoria printre degete.

Până în minutul 8 al primei reprize cele două formaţii au mers cap la cap, după care brazilienii s-au desprins la 5-3 (10), apoi a avut 7-5 (14) şi 8-7 (19). Ai noştri au recuperat însă şi au condus cu 9-8 (21), dar Brazilia a revenit din nou şi a avut 12-10 (26). Au urmat trei goluri consecutive ale românilor (13-12), şi doar puţin a lipsit ca naţionala tricoloră să intre la pauză în avantaj, dacă nu primea gol în ultima secundă de joc, deşi avea superioritate numerică.

În partea a doua a întâlnirii România a început mai bine, a controlat jocul, scorul fiindu-ne favorabil pe tabela de marcaj până în minutul 52: 15-13 (min.35), 16-14 (37), 17-15 (39), 19-17 (43), 21-20 (52). Finalul a fost însă dramatic pentru noi, Brazilia reuşind să marcheze de cinci ori la rând, 25-21 (57). România a încercat să revină dar nu a mai avut timp, scor final 24-25.

În celălalt meci al zilei, Elveţia a dispus de Slovacia cu scorul de 29-18 (14-6).

Sâmbătă vor avea loc partidele Slovacia — Brazilia (17,30) şi Elveţia — România (20,00).