Franţa va întâlni Qatarul în finala Campionatului Mondial de la Doha

(Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)

Echipa Franţei va înfrunta surprinzătoarea formaţie a Qatarului în finala Campionatului Mondial de handbal masculin de la Doha (Qatar), după ce ''Leş Bleus'' au învins Spania, deţinătoarea titlului, cu scorul de 26-22 (18-14), vineri, în a doua semifinală.

Francezii vizează al cincilea lot titlu mondial, după cele din 1995, 2001, 2009 şi 2011, în faţa echipa gazdă, care a învins în prima semifinală formaţia Poloniei, cu scorul de 31-29, şi a devenit prima echipă non-europeană care joacă finala Mondialului. Qatarul va câştiga prima sa medalie mondială, reuşind acolo unde Tunisia (locul 4 în 2005) şi Egiptul (locul 4 în 2001) au ratat de puţin.

Portarul Thierry Omeyer a fost artizanul victoriei Franţei, campioana olimpică şi europeană en titre, în faţa Spaniei. Francezii şi-au confirmat astfel ascendentul în faţa ibericilor, pe care i-au învins de două ori în ultimii ani în drumul spre cele două titluri: în sferturi de finală la JO 2012 (23-22) şi în semifinalele EURO 2014 (30-27).

Franţa a mai jucat o finală mondială, în 1993, dar a pierdut în faţa Rusiei. În finala de duminică, jucătorii din Hexagon vor înfrunta un fost campion mondial cu echipa Franţei (2011), Bertrand Roiné, acum naturalizat qatarian.

După un început echilibrat, 6-6 (min. 9), Franţa a preluat controlul jocului şi s-a desprins la 10-6 (13) şi 12-7 (16). Spania a avut o revenire, dar echipa din Hexagon a rămas la conducere, cu 14-12 (23), pentru ca la pauză avansul să fie de patru goluri (18-14).
Ibericii s-au apropiat la un singur gol în minutul 37, 19-18, iar în minutul 51 a fost ultima oară când diferenţa a fost minimă, 22-21 pentru francezi. Campionii olimpici s-au desprins la trei goluri şi şi-au conservat avansul pe tabelă până la final.
Nikola Karabatic a jucat meciul cu numărul 1.000 pentru Franţa.
Spania: Perez de Vargas, Sierra — Victor Tomas (2 goluri), Maqueda (2), Raul Entrerríos, Cańellas (5), Rivera (3), Aguinagalde (1), Rocas (2), Ugalde (5), Andreu, Chema Rodriguez, Morros, Antonio Garcia, Gedeón Guardiola, Dujshebaev (2).
Franţa: Omeyer, Dumoulin — Porte (4), Barachet (2), Luka Karabatic, Nikola Karabatic (3), Sorhaindo (4), Guigou (5), Fernandez, Anic, Narcisse (4), Joli (3), Nyokas, Mahe, Grebille (1), Accambray.

Echipa Qatarului a fost condusă excelent de antrenorul spaniol Valero Rivera (campion mondial cu Spania, în 2013), care a reuşit să facă o echipă redutabilă din numeroşi jucători naturalizaţi (Bosnia, Cuba, Egipt, Spania, Franţa, Iran, Muntenegru, Siria, Tunisia).

Meciul a fost echilibrat doar în prima sa parte, până la 10-10, când gazdele pus pe tabelă o diferenţă de două goluri, 13-11, iar la pauză conduceau cu 16-13. În repriza secundă, avantajul echipei din micul emirat a ajuns mai întâi la patru goluri, 18-14, iar apoi la cinci goluri, 21-16, pentru ca apoi să se stabilizeze la trei-patru goluri, victoria istorică fiind consemnată cu scorul de 31-29.

Au jucat echipele:

Polonia: Szmal, Wyszomirski — Daszek (3 goluri), Rojewski (1), Michal Jurecki (9), Grabarczyk, Jurkiewicz (5), Krajewski, Orzechowski, Bielecki (1), Wisniewski (2), Bartosz Jurecki (3), Maslowski, Syprzak (2), Szyba (3), Chrapkowski.
Qatar: Stojanovic, Saric — Memisevic (2), Markovic (5), Mallash (6), Capote (6), Hassab Alla (5), Fernandez (1), Mabrouk, Roine (3), Al-Karbi, Damjanovic, Benali (1), Madadi, Hamdoon (2), Zakkar.

Finala mică, Spania — Polonia, va avea loc duminică, de la ora 12,30 (ora României), iar finala dintre Franţa şi Qatar va avea loc de la 15,15.