Franţa a dispus de Camerun cu 3-2, într-un meci amical

Naţionala Franţei a învins reprezentativa ţării Camerunului cu scorul de 3-2, într-un meci de pregătire pentru Campionatul European de fotbal
(Équipe de France de Football/facebook)

Selecţionata de fotbal a Franţei, care va debuta la turneul final împotriva ţării noastre (10 iunie), a învins luni seara echipa similară a Camerunului cu scorul de 3-2 (2-1). Meciul desfăşurat pe stadionul din Nantes "La Beaujoire", a avut drept scop pregătirea jucătorilor din Hexagon pentru EURO 2016 care va avea loc în perioada 10 iunie - 10 iulie.

Elevii conduşi de Didier Deschamps au reuşit deschiderea scorului în minutul 20 prin Blaise Matuidi, dar avantajul nu a durat decât două minute, Vincent Aboubakar restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Până la finalul primei reprize francezii au mai înscris o dată în minutul 41 prin Olivier Giroud.

În partea a doua a disputei ''leii neîmblânziţi'' au obţinut egalarea abia în minutul 88 prin Eric Choupo-Moting, naţionala "Cocoşului Galic" reuşind să obţină însă victoria in extremis în minutul 90 prin Dimitri Payet, care a executat bine o lovitură liberă.

''Les Bleus'' se află la a opta victorie din 9 meciuri şi a treia consecutivă. Ei mai au de disputat un meci de pregătire sâmbătă, contra Scoţiei.

Franţa face parte din Grupa A la Campionatul European, alături de România, Elveţia şi Albania.

Franţa: Lloris — Sagna, Rami, Koscielny, Evra — Pogba (Sissoko, 63), L. Diarra (Kanté, 46), Matuidi — Coman (Cabaye, 77), Giroud (Gignac, 63), Payet. Selecţioner: Didier Deschamps.

Camerun: Ondoa — Oyongo, Teikeu, Chedjou (Djetei, 80), Nyom — Mandjeck (Njieh, 69), Enoh (Siani, 46) — Zoua, Toko Ekambi (Kom, 75), Salli — Aboubakar (Abang, 69). Selecţioner: Hugo Broos.

Arbitru: Simon Lee Evans (Ţara Galilor)