Fotbal. FC Steaua Bucureşti, învingătoare în deplasarea făcută la Gaz Metan Mediaş! Alte rezultate înregistrate duminică în Liga I

Jucătorii pregătiţi de Nicolae Dică au câştigat fără probleme pe stadionul din Mediaş, acolo unde au primit replica echipei gazdă, Gaz Metan, scor final 3-1 (0-1).
(Captură foto)

Gruparea din Ghencea a avut câştig de cauză pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş, duminică seara, în etapa a patra a Ligii I de fotbal.

După un început mai puţin plăcut a vicecampioanei României, gazdele reuşind să marcheze primii în minutul 31 prin guineezul Boubacar Fofana, 'roş-albaştrii' au revenit în cărţi odată cu debutul reprizei a doua.

Olimpiu Moruţan (49), Harlem Gnohere (63) şi Florinel Coman (83) sunt cei trei stelişti care au adus victoria clubului din capitală.

Acesta a fost primul eşec pentru medieşeni în acest campionat.

Într-un alt meci din etapa a patra a Ligii Betano, CFR Cluj a trecut de FC Voluntari cu scorul de 2-1 (1-1), în deplasare - meci disputat pe stadionul 'Anghel Iordănescu'.

Protagoniştii serii au fost Aissa Laidouni (12 - penalty), respectiv Alexandru Ioniţă II (34), George Ţucudean (84) pentru oaspeţi.

Şi Universitatea Craiova a învins în deplasarea făcută la Dunărea Călăraşi, scor final 3-1.

Pentru clubul din Bănie, eroii serii au fost Alexandru Mitriţă - care a reuşit să marcheze de două ori - minutele 53 (din penalty) şi 73, respectiv Matteo Fedele (min.45). De partea cealaltă s-a evidenţiat Ndiaye Mediop (min.63).

Pentru gruparea craioveană aceasta este prima victorie în actuala ediţie de campionat, graţie acestui succes bănăţenii egalând-o la puncte pe nou promovata Dunărea Călăraşi (5).

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.