Florin Mergea şi Horia Tecău, victorioşi în primul tur la Australian Open

Ambii români care participă alături de partenerii lor în proba de dublu se califică în turul 2 la turneul australian.
Tenismenii români Florin Mergea şi Horia Tecău.
Tenismenii români Florin Mergea şi Horia Tecău. (ITF Olympic Tennis/twitter)

În primul tur al probei de dublu masculin a primului turneu de Mare Şlam de la Melbourne, perechea Dominic Inglot (Marea Britanie, locul 43 ATP) / Florin Mergea (27), capi de serie 16, a învins cuplul australian Luke Saville (144) / Jordan Thompson (98), cu scorul de 6-2, 7-5. Partida a durat o oră şi 19 minute.

La rândul lor, Jean-Julien Rojer (Olanda, 26) şi Horia Tecău (19), favoriţi 11, au trecut cu un scor la limită , 7-6(5), 7-6(3), de perechea Philipp Petzschner (Germania, 71) / Mihail Iujnîi (Rusia, – ). Partida a durat o oră şi 41 minute.

Adversarii în turul 2 (R32) vor fi decişi după partida Koolhof / Middelkoop – Peralta / Zeballos.

Florin Mergea, Horia Tecău, Dominic Inglot şi Jean Julien Rojer obţin câte 90 de puncte ca urmare a victoriei din primul tur.