Fed Cup. Simona Halep continuă parcursul bun. A învins-o pe Johanna Konta

Jucătoarea noastră a adus în avantaj echipa României în confruntarea cu Marea Britanie după ce a dispus în două seturi de Johanna Konta, scor final 6-1, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Fed Cup by BNP Paribas/facebook)

România conduce cu 2-1 pe Marea Britanie în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, în urma succesului înregistrat de jucătoarea română de tenis Simona Halep (25 ani, 5 WTA), duminică, în al treilea meci de simplu disputat în compania sportivei Johanna Konta (25 ani, 7 WTA) cu scorul de 6-1, 6-3. Partida a durat o oră şi 22 de minute.

În confruntările directe dintre cele două iubitoare ale sportului alb, britanica conduce cu 2-1, după optimile de la Wuhan (6-3, 3-6, 7-5) din 2015, şi sferturile de la Miami (3-6, 7-6 (7), 6-2) de anul acesta.

Simona a jucat admirabil, primul set terminându-se după doar 27 de minute şi în care constăţeanca a condus la un moment dat cu 4-0.

Actul secund a fost unul mai disputat, dar în care sportiva noastră a fost de neoprit, reuşind să încheie meciul după o serie de cinci ghemuri consecutive câştigate, început de la scorul 1-3 pentru Konta.

Halep a avut 3 aşi în acest meci, dar a făcut şi 3 duble greşeli în timp ce Konta a avut un singur as şi a făcut două duble greşeli.

Jucătoarea noastră a adus al doilea punct ţării noastre după ce, sâmbătă, în primul meci al zilei a dispus de Heather Watson (24 ani, 113 WTA) cu 6-4, 6-1 după 69 de minute de joc.

Urmează ultimul meci de simplu, în care Irina Begu (26 ani, 33 WTA) va sta faţă în faţă cu Heather Watson (24 ani, 113 WTA). Begu şi Watson s-au duelat o singură dată în 2013, în primul tur la Indian Wells, câştigat de româncă cu 6-2, 6-4.

Competiţia care este găzduită de 'Tenis Club IDU' din staţiunea Mamaia, se va încheia în finalul zilei de astăzi, cu meciul de dublu dintre perechile Monica Niculescu (23 WTA la dublu)/Sorana Cîrstea (1.101 WTA la dublu) şi Laura Robson (267 WTA la dublu)/Jocelyn Rae (106 WTA al dublu).