FCSB şi Astra Giurgiu, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

Steliştii au trecut fără probleme în optimile competiţiei de ACS Poli Timişoara cu scorul de 3-0 (1-0), în timp ce giurgiuvenii s-au impus după prelungiri în faţa echipei Chindia Târgovişte, scor 2-0 (0-0, 0-0).
(Michael Regan / Getty Images)

Formaţia bucureşteană cu Nicolae Dică pe banca tehnică a trecut la scor de neprezentare de ACS Poli Timişoara, joi seara, în ultimul meci al optimilor Cupei României la fotbal. Partida desfăşurată pe stadionul Dan Păltinişanu s-a terminat cu scorul de 3-0 (1-0), marcatorii Roş-Albaştrilor fiind Harlem Gnohere (34 — penalty), Cătălin Golofca (56) şi Daniel Benzar (90+2).

De menţionat refuzul arbitrului arădean Ovidiu Haţegan de a acorda un penalty steliştilor în prima parte a primei reprize (min. 11), după un fault în careu făcut de Soljic asupra lui Golofca şi jocul în zece oameni a grupării timişorene din minutul 81 după eliminarea lui Andrei Artean.

În celălalt meci al serii, Astra Giurgiu a obţinut calificarea în sferturile Cupei României după victoria înregistrată pe teren propriu în faţa formaţiei de ligă secundă Chindia Târgovişte. Partida care a avut nevoie şi de prelungiri s-a încheiat cu scorul de 2-0 (0-0, 0-0).

Cei care au adus victoria giugiuvenilor pe stadionul Marin Anastasovici au fost Silviu Balaure (111) şi Bogdan Chipirliu (115). Scorul ar fi putut fi mult mai mare dacă formaţia de la malul Dunării nu irosea mai multe ocazii de a înscrie: Anatole Abang (70), Alexandru Ioniţă II (78), Valentin Gheorghe (78), Romario Moise (100 — bară) şi Chipirliu (107), celui din urmă fiindu-i refuzat un penalty de către arbitrul gălăţean Adrian Viorel Cojocaru (120+1).

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.