FC Botoşani - Petrolul Ploieşti 0-1

(NELSON ALMEIDA / AFP / Getty Images)

Petrolul Ploieşti a învins pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Petrolul s-a impus prin golul marcat de Filipe Teixeira (48), dintr-un penalty acordat pentru un presupus henţ la Florin Acsinte, contestat de gazde. Botoşănenii au avut şansa în prelungiri să smulgă un punct, dar Pecanha a apărat şutul din penalty al lui Gabriel Vaşvari, oaspeţii protestând la acordarea loviturii de pedeapsă, după un duel între Fanchone şi Martinus Quenten.

FC Botoşani a controlat jocul mai ales în repriza secundă, asediind poarta lui Pecanha după ce Petrolul a rămas în zece oameni, în urma eliminării lui Ioan Filip (73).

FC Botoşani a pierdut şi al patrulea meci cu Petrolul, după 1-2 şi 0-3 în sezonul trecut şi 1-4 în toamnă. Moldovenii sunt la al treilea eşec consecutiv acasă în campionat, precedentele două fiind 0-1 cu CFR Cluj şi 0-2 cu Steaua.

Petrolul s-a apropiat la 4 puncte de liderul Steaua şi e neînvinsă de 11 partide în campionat (7 victorii, 4 egaluri).
AFC Botoşani — FC Petrolul Ploieşti 0-1 (0-0), stadion "Municipal" — Botoşani
A marcat: Filipe Teixeira (48 — penalty).

Gabriel Vaşvari (Botoşani) a ratat un penalty în min. 90 5 (a apărat Pecanha).
Cartonaş roşu: Ioan Filip (Petrolul, 73).

Arbitri: Alexandru Tudor; arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu, Adrian Radu Ghinguleac; arbitru de rezervă: Iulian Radu (toţi din Bucureşti); arbitri asistenţi adiţionali: Florin Miron (Bucureşti), Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) — CCA, Ioan Valer Sulea (Braşov) — LPF