Europa League. FC Steaua Bucureşti, calificare la limită în play-off, după 2-1 cu Hajduk Split

"Am trăit intens finalul de meci, mă bucur că am reuşit să câştigăm chiar şi în minutul 93. Se pare că sunt un om norocos, am fost ca jucător, sunt şi ca antrenor.." - Nicolae Dică, antrenorul grupării din Ghencea.
(Captură foto)

FC Steaua Bucureşti s-a calificat în ultimul minut al prelungirilor în play-off-ul Europa League la fotbal, în dauna echipei croate Hajduk Split.

Partida desfăşurată, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, din manşa a doua a turului trei preliminar al competiţiei continentale inter-cluburi s-a încheiat cu scorul de 2-1 (0-0), protagonistul roş-albaştrilor fiind francezul Harlem Gnohere, care a marcat de două ori în poarta oaspeţilor, minutele 55 (penalty) şi 90+3.

De partea cealaltă golul de onoare a aparţinut lui Ahmed Said, care a preluat cu capul în plasa apărată de Cristian Bălgrădean la o centrare de pe partea dreaptă a terenului a lui Jairo.

După rezultatul de egalitate înregistrat în tur, 0-0 la Split, jucătorii pregătiţi de Nicolae Dică aveau nevoie neapărat de o victorie pentru a-şi asigura accederea în faza superioară a Europa League.

"Mă bucur că ne-am calificat.. Nu vreau să mă gândesc la faptul că puteam pierde calificarea. Am obţinut-o şi asta înseamnă că am făcut lucruri bune. Eu de felul meu sunt pozitiv. Dacă vom reuşi să ajungem în grupe şi apoi în primăvara europeană atunci pot să spun că va fi o performanţă." a declarat tehnicianul, care de altfel a fost mulţumit de prestaţia elevilor săi.

"A fost o partidă pe care am dominat-o, am avut o posesie bună..Pe faza defensivă timp de 90 de minute cei de la Split ne-au pus probleme doar la fazele fixe, dar nici acolo nu au fost foarte periculoşi. De altfel am primit gol la singura lor ocazie..În ofensivă dacă luam decizia corectă la finalizare la acele ocazii atunci mai marcam şi alte goluri. Dar întotdeauna este loc de mai bine. Trebuie să vedem lucrurile bune şi să nu începem acum să spunem că am câştigat în minutul 93 şi că nu trebuia să ne calificăm. " a continuat fostul internaţional român.

În play-off, FCSB va trebui să ţină piept formaţiei Rapid Viena, care a trecut la rândul ei de Slovan Bratislava (1-2, 4-0).

FCSB: 34. Cristian Bălgrădean - 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 13. Junior Morais - 5. Mihai Pintilii (24. Raul Rusescu, 83), 8. Lucian Filip (6. Dragoş Nedelcu, 15) - 98. Dennis Man, 10. Florin Tănăse (căpitan; 11. Olimpiu Moruţan, 46), 80. Filipe Teixeira - 9. Harlem Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 7. Florinel Coman, 17. Antonio Jakolis, 23. Ovidiu Popescu.

Hajduk: 70. Josip Posavec - 17. Josip Juranovic (căpitan), 29. Stipe Vucur, 4. Bozo Mikulic, 3. Borja Lopez (7. Adam Gyurcso, 65) - 24. Stanko Juric (21. Jairo, 56), 10. Mijo Caktas, 5. Hamza Barry - 22. Ahmed Said, 8. Mirko Ivanovski (11. Michele Sego, 73), 31. Andre Fomitschow. Antrenor: Zeljko Kopic.
Rezerve neutilizate: 40. Marin Ljubic - 2. Edin Sehic, 15. Ante Palaversa, 34. Ardian Ismajli.

Arbitru: Juan Martinez Munuera; arbitri asistenţi: Diego Barbero Sevilla, Cesar Manuel Noval Font; arbitru de rezervă: Mario Melero Lopez (toţi din Spania)
Cartonaşe galbene: Tănase (45+1), Barry (49), Ivanovski (58), Borja Lopez (58), Sego (74), Caktas (78), Junior Morais (86), Rusescu (90+2), Vucur (90+4), Benzar (90+4).