Europa League. FC Steaua a terminat la egalitate disputa cu FC Zurich, scor 1-1

Gruparea din Ghencea a reuşit deschiderea scorului în minutul 63 prin Golubovic, iar pentru Zurich a marcat Cavusevic în minutul 86.
FC Steaua - FC Zurich 1-1, în Europa League
FC Steaua - FC Zurich 1-1, în Europa League (FC Steaua/facebook)

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a fost aproape să câştige meciul disputat cu FC Zurich, joi seara, pe Arena Naţională din capitală. Partida din Grupa L a Europa League s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0).

Steaua s-a mişcat bine, având mai multe ocazii de poartă. Primele şanse de a marca au eşuat în debutul partidei prin Adrian Popa care a luftat la zece metri de poartă (min. 3), iar apoi a şutat în bară (min. 16), din marginea careului mare. Tamaş s-a evidenţiat şi el în minutul 37, când l-a pus la încercare pe portarul leton Andrins Vanins în urma unei lovituri libere.

Liderul ligii secunde elveţiene nu s-a lăsat mai prejos, elevii lui Uli Forte având şi ei câteva şanse la poarta lui Florin Niţă. Mai întâi acesta a avut o intervenţie grea în minutul 18, când a respins miraculos devierea din 2 metri a lui Moussa Kone, iar apoi a prins mingea şutată din unghi tot de acesta în min. 35. Marko Momcilovic a blocat şi el foarte bine mingea expediată spre buturile lui Niţă de Adrian Winter în min. 24.

În partea a doua a întâlnirii, vicecampioana României a început în forţă, Adrian Popa punând la încercare din nou pe goalkeeper-ul de la clubul din Zurich, iar Niţă, omul meciului, a parat şutul tras de la distanţă de Oliver Buff (min.53).

Golul mult aşteptat a venit în minutul 63, Steaua reuşind să deschidă scorul prin Golubovic care a fost atent la centrarea lui Popa. A fost primul gol oficial pentru Golubovic la Steaua în 12 partide jucate în toate competiţiile.

Oaspeţii au egalat pe finalul meciului, prin Moussa Kone (min. 86), după ce aceştia l-au încercat de mai multe ori pe portarul nostru. Niţă a respins şutul lui Buff în min. 77, iar în min. 84 a scos în corner mingea trimisă cu capul de Nef, iar un minut mai târziu a respins spectaculos centrarea periculoasă a lui Buff, din lovitură de colţ.

Steaua nu a mai câştigat de doi ani în grupele cupelor europene, echipa patronată de Gigi Becali aflându-se la al doilea egal acasă în Europa League, după 1-1 cu Villarreal, ultimul meci pe teren propriu fiind cu Osmanlispor. Următorul joc al Stelei va fi revanşa cu FC Zurich, pe 3 noiembrie.

Steaua: 1. Florin Niţă — 23. Ovidiu Popescu, 4. Gabriel Tamaş, 13. Alin Toşca (căpitan), 15. Marko Momcilovic — 55. Alexandru Bourceanu, 11. Muniru Sulley (17. Antonio Jakolis, 83) — 77. Adrian Popa, 27. Fernando Boldrin, 29. William de Amorim — 14. Bojan Golubovic (9. Alexandru Tudorie, 80). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 33. Eduard Stăncioiu — 2. Gabriel Simion, 16. Robert Vîlceanu, 19. Adnan Aganovic, 24. Dan Popescu.

FC Zurich: 1. Andris Vanins — 26. Cédric Brunner (8. Antonio Marchesano, 84), 25. Ivan Kecojevic, 13. Alain Nef — 15. Oliver Buff, 37. Gilles Yapi Yapo (căpitan), 29. Sangoné Sarr (21. Dzengis Cavusevic, 78), 41. Kay Voser — 7. Adrian Winter (27. Marco Schoenbaechler, 73), 4. Moussa Kone, 34. Roberto Rodriguez. Antrenor: Uli Forte.
Rezerve neutilizate: 32. Anthony Favre — 5. Armin Alesevic, 24. Michael Kempter, 28. Nicolas Stettler.

Arbitru: Tamas Bognar; arbitri asistenţi: Zsolt Vărga, Balazs Buzas; arbitri asistenţi adiţionali: Peter Solymosi, Adam Farkas; arbitru de rezervă: Theodoros Georgiou (toţi din Ungaria)
Delegat UEFA: Radenko Mijatovic (Slovenia), observator UEFA pentru arbitri: Vladimir Antonov (R. Moldova)
Cartonaşe galbene: Brunner (62), Tudorie (89), Voser (89), Rodriguez (90 4).