Europa League. Echipele calificate în sferturile competiţiei după partidele de joi

Chelsea, Napoli, Valencia, Arsenal, Benfica, Eintracht Frankfurt, Slavia Praga şi Villarreal sunt formaţiile care au acces în faza superioară a competiţiei în urma meciurile din manşa secundă a optimilor de finală.
(Captură foto)

Joi seara au avut loc meciurile din manşa secundă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal, în urma cărora s-au decis echipele care vor fi prezente în faza superioară a turneului final.

Astfel, Chelsea Londra nu a avut probleme în deplasarea făcută în Ucraina pe terenul celor de la Dinamo Kiev, înscriind numai puţin de cinci goluri (5-0) prin Olivier Giroud, care a reuşit un hat-trick, respectiv Marcos Alonso şi Callum Hudson-Odoi. În tur londonezii câştigaseră cu 3-0.

SSC Napoli, cu fundaşul român Vlad Chiricheş timp de 78 de minute, chiar dacă a pierdut în faţa celor de la RB Salzburg cu 3-1, şi-a asigurat calificarea graţie rezultatului înregistrat în prima manşă (3-0). Protagoniştii serii au fost Dabbur, Gulbrandsen şi Leitgeb, în timp ce pentru echipa lui Carlo Ancelotti a punctat Milik.

FC Valencia a avut de suferit pe Krasnodar Stadium, obţinând calificarea abia în al treilea minut al prelungirilor în urma reuşitei lui Goncalo Guedes, după ce gruparea gazdă deschisese scorul prin Magomed-Şapi Suleimanov în minutul 85. În primul meci Liliecii se impuseseră cu 1-2.

Rezultate înregistrate:

Dinamo Kiev - (+) Chelsea Londra 0-5
Au marcat: Olivier Giroud 5, 33, 59, Marcos Alonso 45, Callum Hudson-Odoi 78.
În tur: 0-3.

FC Krasnodar - (+) Valencia 1-1
Au marcat: Magomed-Sapi Suleimanov 85, respectiv Goncalo Guedes 90 3.
În tur: 1-2.

RB Salzburg - (+) Napoli 3-1
Au marcat: Munas Dabbur 25, Fredrik Gulbrandsen 65, Christoph Leitgeb 90 2, respectiv Arkadiusz Milik 14.

(+) Arsenal - Rennes 3-0
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 5, 72, Ainsley Maitland-Niles 15.
În tur: 1-3.

(+) Benfica Lisabona - Dinamo Zagreb 3-0, după prelungiri
Au marcat: Jonas 71, Francisco Ferreira 94, Alex Grimaldo 105.
Cartonaş roşu: Petar Stojanovic (Dinamo, 104).
În tur: 0-1.

Inter Milano - (+) Eintracht Frankfurt 0-1
A marcat: Luka Jovic 6.
În tur: 0-0.

(+) Slavia Praga - Sevilla 4-3, după prelungiri
Au marcat: Michael Ngadeu-Ngadjui 14, Tomas Soucek 47 - penalty, Mick van Buren 102, Ibrahim Traoré 119, respectiv Wissam Ben Yedder 44 - penalty, Munir El Haddadi 54, Franco Vazquez 98.
În tur: 2-2.

(+) Villarreal - Zenit St. Petersburg 2-1
Au marcat: Gerard Moreno 29, Carlos Bacca 47, respectiv Branislav Ivanovic 90 1.