Emil Nestor s-a impus în prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă

Traseul de viteză în coastă de la Cheile Grădiştei are un nou record prin Emil Nestor, care a stabilit cel mai bun timp pentru a treia oară consecutiv în ultimul an: 1 min 43 sec 928/1000.
Pilotul român Nestor Emil (Norma M20FC).
Pilotul român Nestor Emil (Norma M20FC). (Federatia Romana de Automobilism Sportiv/facebook)

Pilotul român Emil Nestor (Norma M20FC) a fost din nou cel mai bun - pentru al doilea an consecutiv - pe traseul de la Cheile Grădiştei, duminică, bifând totodată un nou record de timp în etapa inaugurală a sezonului 2020 în Campionatul Naţional de Viteză în Coastă.

Nestor a stabilit recordul traseului de viteză în prima manşă - 1 min 43 sec 928/1000, în manşa secundă fiind cronometrat cu timpul de 1 min 57 sec 576/1000. Acesta s-a impus în final cu timpul cumulat de 3 min 41 sec 504/1000.

Poziţia a doua a revenit campionului naţional de raliuri Simone Tempestini (Skoda Fabia R5), cu un plus de 13 sec 558/1000 faţă de Nestor, respectiv locul trei care a fost ocupat de Radu Benea (Mitsubishi Lancer Evo8), la 15 sec 556/1000 de câştigător.

Mihai Leu (Ferrari 458 Challenge Evo), care l-a avut drept copilot în recunoaşteri pe ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, s-a clasat pe şase, la 22 sec 125/1000 de învingător.

Etapa a doua a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă urmează să se desfăşoare în 4 şi 5 iulie, la Reşiţa.