Djokovic s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Miami

Tenismanul sârb Novak Djokovic.
Tenismanul sârb Novak Djokovic. (CHRISTOPHE SAIDI / AFP / Getty Images)

Numărul unu în ierarhia mondială, tenismanul sârb Novak Djokovic, s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Miami, dotat cu premii în valoare de 5.381.235 dolari, după ce a câştigat în trei seturi, 6-7 (3/7), 7-5, 6-0, în faţa ucraineanului Aleksandr Dolgopolov jr, numărul 65 ATP.

Liderul mondial a fost condus cu 7-6, 4-1, dar a reuşit o revenire spectaculoasă, adjudecându-şi al doilea set cu 7-5, iar apoi s-a impus clar în ultimul, cu 6-0 (în doar 20 de minute), set în care Dolgopolov a cedat psihologic.

Djokovic, câştigător în trei rânduri al turneului de la Key Biscayne, îl va întâlni în sferturi pe spaniolul David Ferrer, al şaselea favorit, care a dispus de francezul Gilles Simon, cu 7-6 (7/5), 6-0.

Numărul patru mondial, scoţianul Andy Murray, a obţinut biletul pentru sferturi prin succesul în faţa sud-africanului Kevin Anderson, cu 6-4, 3-6, 6-3, a 500-a victorie din cariera sa.

În faza următoare a competiţiei din Florida, Murray va da piept cu austriacul Dominic Thiem, 52 ATP, victorios în faţa cu Adrian Mannarino, cu 7-6 (7/5), 4-6, 7-5. Murray a devenit al 46-lea jucător din istorie care atinge cota de 500 de victorii în circuitul ATP şi este al nouălea în activitate. Acest ''club'' exclusivist este dominat de elveţianul Roger Federer, care are 1.012 victorii.

Pentru izbânda sa, Murray, dublu învingător la Miami (20089, 2013), a fost sărbătorit de organizatori cu un tort enorm, marcat cu numărul 500.

În sferturi s-a calificat şi americanul John Isner, care a trecut în trei seturi foarte disputate, toate încheiate în tiebreak, de canadianul Milos Raonic, al cincilea favorit.

Rezultatele înregistrate marţi în optimile turneului de la Miami:
Novak Djokovic (Serbia/N.1) — Aleksandr Dolgopolov (Ucraina) 6-7 (3/7), 7-5, 6-0
David Ferrer (Spania/N.6) — Gilles Simon (Franţa/N.12) 7-6 (7/5), 6-0
Kei Nishikori (Japonia/N.4) — David Goffin (Belgia/N.18) 6-1, 6-2
Dominic Thiem (Austria) — Adrian Mannarino (Franţa/N.28) 7-6 (7/5), 4-6, 7-5
Andy Murray (Marea Britanie/N.3) — Kevin Anderson (Africa de Sud/N.15) 6-4, 3-6, 6-3
Tomas Berdych (Cehia/N.8) — Gael Monfils (Franţa/N.17) 6-3, 3-2 (abandon)
Juan Monaco (Argentina) — Fernando Verdasco (Spania/N.29) 6-3, 6-3
John Isner (SUA/N.22) — Milos Raonic (Canada/N.5) 6-7 (3/7), 7-6 (8/6), 7-6 (7/5)