CM 2018. Elveţia, victorioasă în faţa Serbiei cu 2-1

Echipa antrenată de Vladimir Petkovic a reuşit să întoarcă scorul de 0-1 înregistrat la finalul primei reprize, lovitura de graţie având loc în ultimul minut de joc la capătul unui contraatac prin Xherdan Shaqiri.
Elveţia - Serbia 2-1, în Grupa E a CM 2018 din Rusia.
Elveţia - Serbia 2-1, în Grupa E a CM 2018 din Rusia. (Getty Images)

Selecţionata Elveţiei s-a impus în faţa Serbiei cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, la Kaliningrad, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, rezultat ce le dă mari speranţe într-o posibilă calificare în faza superioară a competiţiei.

Serbia a fost echipa care a intrat perfect în joc, reuşind deschiderea scorului încă din minutul 5 prin Aleksandar Mitrovic, care l-a executat pe goalkeeper-ul elveţian cu o lovitură de cap din careul mic la centrarea lui Dusan Tadic. Jocul s-a mai echilibrat apoi, ocaziile de poartă curgând la ambele porţi, dar nu pentru mult timp, pentru că elveţienii au apăsat pedala de acceleraţie şi uşor dar sigur au pus stăpânire pe joc.

Elveţia a egalat situaţia de pe tabela de marcaj în debutul reprizei a doua prin Granit Xhaka, care a expediat perfect în plasa lui Vladimir Stojkovic de la aproximativ 25 de metri după ce mingea a fost respinsă din careul de 16 metri. Continuarea a aparţinut tot jucătorilor lui Vladimir Petkovic, care au mai ameninţat poarta sârbilor de câteva ori. Xherdan Shaqiri a fost cel care a adus golul de aur, în urma unui contraatac fulger, mijlocaşul în vârstă de 26 de ani executându-l rece pe Stojkovic în ultimul minut de joc.

''A fost cel puţin o partidă interesantă. A fost că într-un montagne russe. Am fost mai întâi conduşi cu 1-0. După prima repriză nimeni nu credea că vom putea juca de asemenea manieră. Am reuşit să ne păstrăm luciditatea. Şi ceea ce este important, am reuşit să dezvoltăm această mentalitate de învingător. Chiar şi când eram conduşi, am încercat să fin pozitivi şi să încercăm să câştigăm. Este ceea ce am demonstrat şi în partida cu Brazilia (1-1). Întotdeauna am avut o reacţie şi asta e o caracteristică pozitivă a echipei noastre. Le-am spus jucătorilor la pauză că nu mă împac cu o remiză şi totul a ieşit bine'', a mărturisit selecţionerul bosniac Vladimir Petkovic la finalul întâlnirii, bucuros că elevii săi pleacă cu prima şansă la calificarea în optimi alături de Brazilia.

De partea cealaltă, pentru Serbia şansa unei calificări în optimile turneului final va sta în rezultatul meciului cu reprezentativa sudamericană - Brazilia, cea din urmă învingând la rândul ei, într-un alt meci din Grupa E, Costa Rica, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate după minutul 90.

''Putem fi mulţumiţi de prima repriză, după ce am deschis scorul devreme. Am arătat un joc tehnic şi tactic solid. Dar apoi am încasat un gol de o manieră atât de naivă. Nu cred că elveţienii şi-au dorit victoria mai mult decât noi. Evident nu ne-a picat bine egalarea. Dar era un meci echilibrat. Poate că Elveţia a avut o posesie mai bună, dar am jucat la victorie. Am încercat apoi să trecem la atac, am schimbat un mijlocaş defensiv cu unul ofensiv. Din nefericire, nu ne-am concretizat şansele noastre. Dar jucătorii au dat totul. Aşa e fotbalul. Suntem acum într-o situaţie în care avem nevoie de victorie în ultimul meci cu Brazilia. Ne vom concentra şi vom da totul pentru a câştiga. Nimic nu este imposibil în viaţă'', a declarat la rândul lui după meci selecţionerul Mladen Krstajic.

Serbia: 1. Vladimir Stojkovic - 6. Branislav Ivanovic, 15. Nikola Milenkovic, 3. Dusko Tosic, 11. Aleksandar Kolarov (căpitan) - 4. Luka Milivojevic (18. Nemanja Radonjic, 81), 21. Nemanja Matic - 10. Dusan Tadic, 20. Sergej Milinkovic-Savic, 17. Filip Kostic (22. Adem Ljajic, 64) - 9. Aleksandar Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.
Rezerve neutilizate: 12. Predrag Rajkovic, 23. Marko Dmitrovic - 2. Antonio Rukavina, 5. Uros Spajic, 13. Milos Veljkovic, 14. Milan Rodic, 7. Andrija Zivkovic, 16. Marko Grujic, 19. Luka Jovic, 8. Aleksandar Prijovic.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (7. Breel Embolo, 73), 14. Steven Zuber (19. Josip Drmic, 90 4) - 9. Haris Seferovic (18. Mario Gavranovic, 46). Selecţioner: Vladimir Petkovic.
Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Roman Burki - 6. Michael Lang, 3. Francois Moubandje, 4. Nico Elvedi, 20. Johan Djourou, 8. Remo Freuler, 17. Denis Zakaria, 16. Gelson Fernandes.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenţi: Mark Borsch, Stefan Lupp (toţi din Germania); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain); arbitru asistent video: Yaser Tulefat (Bahrain)
Arbitru video: Felix Zwayer (Germania); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Bastian Dankert (Germania), Clement Turpin (Franţa)
Cartonaşe galbene: Milinkovic-Savic (33), Milivojevic (39), Matic (45+2), Mitrovic (87), Shaqiri (90+2).