CM 2018. Anglia a învins reprezentativa Columbiei la loviturile de departajare! S-a calificat în sferturi (video)

"Am jucat foarte bine timp de 90 de minute, ne-am demonstrat voinţa de a reveni în meci după imensa decepţie generată de egalare, dar am rămas calmi.. " - Gareth Southgate, selecţionerul echipei de fotbal a Angliei.
Anglia a învins formaţia Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare,  1-1 (0-0, 1-1), marţi, în optimile CM 2018.
Anglia a învins formaţia Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), marţi, în optimile CM 2018. (Captură foto)

Prima reprezentativă de fotbal a Angliei continuă parcursul pozitiv la ediţia cu numărul 21 a Campionatului Mondial din Rusia.

'The Three Lions' s-a calificat în sferturile turneului final după ce a învins selecţionata Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri - meci desfăşurat pe stadionul Spartak din Moscova.

Anglia, care o va avea ca adversară în continuare pe Suedia, a deschis scorul prin Harry Kane (57 - penalty), după ce acesta din urmă a fost faultat de Carlos Sanchez în apropierea porţii lui David Ospina.

Partida a fost una fără prea mari ocazii de poartă, ambele echipe jucând mai mult pe cartea contraatacului, jucătorii pregătiţi de Gareth Southgate având însă până la urmă de suferit, pentru că 'Los Cafeteros' a reuşit ceea ce nimeni nu se mai aştepta - să trimită disputa în prelungiri.

Fundaşul columbian Yerry Mina a marcat golul egalizator foarte aproape de fluierul de final al albitrului (min. 90+3), după o lovitură de colţ executată foarte bine de Cuadrado, Mina marcând cu capul în plasa porţii lui Jordan Pickford.

Soarta meciului a fost decisă la loviturile de departajare, pentru englezi punctând Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier şi Eric Dier, ratând Jordan Henderson, în timp ce de la sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Guillermo Cuadrado şi Luis Muriel, ratând Mateus Uribe şi Carlos Bacca.

"Am jucat foarte bine timp de 90 de minute, ne-am demonstrat voinţa de a reveni în meci după imensa decepţie generată de egalare, dar am rămas calmi. Este dificil cu penalty-urile, am discutat multă vreme maniera în care putem gestiona o şedinţă ca aceasta. Jucătorii au rămas calmi, toată lumea a tras în acelaşi sens, deci este un moment special pentru noi. Am studiat tehnica, cum ar trebui să se comporte echipa, rolul portarului", a declarat Gareth Southgate, care deja se gândeşte la duelul cu Suedia.

"Este un moment special, dar trebuie deja să mă gândesc la meciul cu Suedia. Vreau să continuăm. Suedia este o altă echipă în faţa căreia avem un prost bilanţ. I-am subestimat de-a lungul anilor. Încă nu avem chef să ne întoarcem acasă".

De partea cealaltă selecţionerul echipei de fotbal a Columbiei, José Pekerman, a spus şi el câteva cuvinte despre evoluţia elevilor săi.

"Columbia a dovedit că este o echipă cu numeroase calităţi: curajoasă, echilibrată, chiar dacă ne-a lipsit poate o oarecare profunzime..E dificil de acceptat eliminarea. Echipa noastră a progresat mult, dar aveam nevoie de noroc, pentru că la loviturile de departajare e nevoie de noroc. Jucătorii mei meritau să câştige şi să se califice în sferturile de finală''.

Columbia: 1. David Ospina - 4. Santiago Arias (2. Cristian Zapata, 116), 13. Yerry Mina, 23. Davinson Sanchez, 17. Johan Mojica - 5. Wilmar Barrios, 6. Carlos Sanchez (15. Mateus Uribe, 79), 16. Jefferson Lerma (7. Carlos Bacca, 61) - 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero (14. Luis Muriel, 88) - 9. Radamel Falcao (căpitan). Selecţioner: José Pekerman.

Rezerve neutilizate: 12. Cămilo Vargas, 22. José Fernando Cuadrado - 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 8. Abel Aguilar, 21. José Izquierdo.

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker (19. Mărcuş Rashford, 113), 5. John Stones, 6. Harry Maguire - 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli (4. Eric Dier, 81), 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young (3. Danny Roşe, 102) - 10. Raheem Sterling (11. Jamie Vardy, 88), 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Rezerve neutilizate: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope - 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Radamel Falcao 1-0 (gol), Harry Kane 1-1 (gol), Juan Guillermo Cuadrado 2-1 (gol), Mărcuş Rashford 2-2 (gol), Luis Muriel 3-2 (gol), Jordan Henderson 3-2 (ratare - apără David Ospina), Mateus Uribe 3-2 (ratare - bară), Kieran Trippier 3-3 (gol), Carlos Bacca 3-3 (ratare - apără Jordan Pickford), Eric Dier 3-4 (gol).

Arbitru: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi: Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA); arbitru de rezervă: Matt Conger (Noua Zeelandă); arbitru asistent de rezervă: Tevita Makasini (Tonga)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Mauro Vigliano (Argentina)
Cartonaşe galbene: Barrios (41), Arias (52), C. Sanchez (54), Henderson (56), Falcao (63), Bacca (64), Lingard (69), Cuadrado (118).