Clasamentele finale ale grupelor în sferturile Campionatul European 2015

Franţa, Polonia, Rusia şi Bulgaria s-au calificat direct în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin, după ce au terminat neînvinse faza grupelor
(SiatkarskieEURO2017/facebook)

Franţa, Polonia, Rusia şi Bulgaria au reuşit să se califice direct în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin, duminică, după ce au terminat neînvinse faza grupelor.

Cel mai important meci de la startul turneului a avut loc la Torino, unde Franţa a impresionat revenind spectaculos în faţa Italiei, de la 0-2 la seturi, câştigând cu 3-2. Echipa condusă de Earvin Ngapeth (21 puncte) şi-a confirmat locul său printre favoritele la aurul continental, arătând că victoria din Liga Mondială nu a fost o întâmplare.

Deţinătoarea titlului, Rusia, a ocupat prima poziţie în grupa sa, după ce a trecut cu 3-1 de Serbia, la Busto Arsizio, iar Italia, una dintre gazdele competiţiei, va disputa un baraj pentru sferturi alături de Bulgaria.

La Varna, Polonia şi-a încheiat fără greşeală parcursul din grupă, învingând Belarusul cu 3-0, în ultima partidă.

În cea mai disputată grupă (A), Bulgaria a obţinut primul loc, după o victorie strânsă în faţa Olandei, cu scorul de 3-2.

Rezultatele de duminică şi clasamentele finale ale grupelor:

Grupa A
Olanda — Bulgaria 2-3 (27-29 25-20 26-28 25-23 15-17)
Germania — Cehia 3-0 (25-14 25-14 25-16)
În clasamentul final, Bulgaria a ocupat primul loc, cu 7 puncte, urmată de Olanda, 6 puncte, Germania, 4 puncte, Cehia, 1 punct.

Grupa B
Franţa — Italia 3-2 (23-25 21-25 25-19 25-17 15-13)
Estonia — Croaţie 3-0 (25-19 25-18 25-10)
Franţa a terminat pe primul loc, cu 8 puncte, urmată de Italia, 7 p, Estonia, 3 p, Croaţia, 0 p.

Grupa C
Belarus — Polonia 0-3 (13-25 19-25 17-25)
Belgia — Slovenia 3-1 (27-25 14-25 27-25 28-26)
Polonia a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmată de Belgia, 6 p, Slovenia, 3 p, Belarus, 0 p.

Grupa D
Serbia — Rusia 1-3 (23-25 25-21 18-25 20-25)
Finlanda — Slovacia 3-0 (26-24 25-22 25-22)
Rusia s-a clasat prima în clasamentul final, cu 9 puncte, urmată de Serbia, cu 5 puncte, Finlanda, 3 p, Slovacia, 1 p.

Câştigătoarele grupelor s-au calificat direct în sferturile de finală, iar echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor disputa baraje încrucişate, după următorul program: