CFR Cluj a pierdut calificarea în Liga campionilor la fotbal

Echipa de fotbal CFR Cluj.
Echipa de fotbal CFR Cluj. (Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA/facebook)

Echipa de fotbal CFR Cluj nu se califică în grupele Ligii Campionilor la fotbal, deoarece a fost învinsă de Slavia Praga cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Eden Arena din Praga, în manşa a doua a play-off-ului.

Echipa din Praga s-a impus prin golul marcat de Jan Boril în minutul 66 şi a obţinut calificarea, campioana Cehiei câştigând şi în România cu 1-0.

Jucătorii cehi au făcut un joc solid şi au obstrucţionat jucătorii CFR-ului să îşi creeze prea multe situaţii periculoase.

Slavia a avut prima ocazie a meciului în min. 4, când Stanciu a tras un şut bun, dar Arlauskis a reţinut.

CFR a jucat curajos şi a avut două ocazii bune de gol. Bordeianu (11) a tras din lovitură liberă, dar portarul Kolar a respins. Rondon (17) nu a ajuns la centrarea în forţă a lui Omrani.

Jocul ardelenilor a devenit mai lent, iar Slavia a ratat cea mai mare ocazie a partidei, în min. 28, când Masopust, lansat de Stanciu, a scăpat singur cu Arlauskis, dar a trimis un lob pe lângă poartă.

În primul minut al celei de-a doua reprize, Slavia a avut o şansă mare de a deschide scorul, dar Arlauskis a respins şutul lui Skoda. Portarul lituanian s-a remarcat şi la şutul de la 22 de metri al lui Stanciu (61).

Gazdele au reuşit să marcheze golul câştigător în min. 66, prin Boril trimiţând nestingherit un şut-centrare, pe care Mureşan nu a putut să-l respingă de pe linia porţii.

CFR a nu a reuşit până la final să creeze o ocazie de gol decât în minutul 77, când Păun a tras un şut la colţul scurt, respins de portar.

Slavia ar fi putut să mai înscrie un gol, dar Susic (86) a respins de pe linia porţii mingea trimisă de Helal.

CFR Cluj va continua în grupele Europa League, tragerea la sorţi fiind programată vineri la Monaco.

Au evoluat echipele:
Slavia: 1. Ondrej Kolar - 5. Vladimir Coufal, 15. Ondrej Kudela, 2. David Hovorka, 18. Jan Boril - 22. Tomas Soucek, 33. Alex Kral - 28. Lukas Masopust (27. Ibrahim-Benjamin Traore, 84), 7. Nicolae Stanciu (25. Michal Frydrych, 90), 9. Peter Olayinka - 21. Milan Skoda (căpitan; 29. Abdulla Yusuf Helal, 79). Antrenor: Jindrich Trpisovsky.
Rezerve neutilizate: 31. Premysl Kovar - 10. Josef Husbauer, 11. Stanislav Tecl, 14. Mick van Buren.

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis - 16. Mateo Susic, 3. Andrei Burcă, 30. Andrei Mureşan, 45. Mario Camora (căpitan) - 6. Luis Aurelio (7. Adrian Constantin Păun, 64), 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic - 10. Ciprian Deac (28. Ovidiu Hoban, 70), 9. Mario Rondon (20. George Ţucudean, 69), 9. Billel Omrani. Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Vâtcă - 5. Yacouba Sylla, 77. Ionuţ Peteleu, 92. Mike Cestor.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Giorgio Peretti; al patrulea oficial: Maurizio Mariani (toţi din Italia)
Arbitru video: Paolo Valeri, arbitru asistent video: Michael Fabbri (ambii din Italia)
Delegat UEFA: Nils Fisketjonn (Norvegia), observator UEFA pentru arbitri: Tomasz Mikulski (Polonia)
Cartonaşe galbene: Mureşan (40), Masopust (40), Deac (44), Kudela (47), Ţucudean (80), Djokovic (90+5).

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.