Calificare extraordinară reuşită de România în semifinalele Campionatului Mondial

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde a câştigat dramatic meciul disputat cu echipa gazdă Danemarca, românca Ada Nechita marcând în ultima secundă a jocului, scor final 31-30
Naţionala feminină de handbal a României
Naţionala feminină de handbal a României (Dolce Sport/facebook)

Reprezentativa feminină de handbal a României a reuşit o calificare uluitoare în semifinalele Campionatului Mondial, învingând în sferturi echipa gazdă Danemarca, cu scorul de 31-30 (13-10, 27-27), la capătul prelungirilor, miercuri seara, la Herning, golul victoriei fiind reuşit în ultima secundă a jocului de Adriana Nechita.

În minutul 60, Cristina Neagu a avut şansa de a încheia partida în limita timpului regulamentar, dar aceasta a ratat o aruncare de la 7 metri, scorul în acel moment fiind egal, ducând astfel meciul în prelungiri.

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde s-a comportat foarte bine de-a lungul meciului, tricolorele reuşind un excelent joc de apărare, goolkeep-erul Paula Ungureanu având o prestaţie senzaţională. Danezele au fost în avantaj o singură dată, în debutul prelungirilor (min. 62), scorul fiind atunci de 28-27, dar România a revenit extraordinar marcând de două ori, prin Buceschi şi Brădeanu, pentru 29-28 (min 63). Finalul meciului le-a prins pe jucătoarele noastre în atac, golul victoriei venind în ultima secundă a jocului prin Adriana Nechita, scor final 31-30.

Cea mai bună marcatoare din echipa României a fost Cristina Neagu cu 15 goluri, urmată de Brădeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, iar la danezi s-au evidenţiat L. Jorgensen şi Anne Hansen, ambele cu câte 5 goluri.

În penultimul act al competiţiei care se va desfăşura vineri, începând cu ora 21.45, România va înfrunta echipa Norvegiei, campioana olimpică şi europeană, cea care ne-a învins în grupă cu 26-22.

La Herning au jucat echipele:

Danemarca: Sandra Ţoft (5 mingi salvate), Rikke Poulsen (6) — Rikke Skov, Maria Fisker (4 goluri), Anne Hansen (5), Mette Gravholt (5), Pernille Holmsgaard, Stine Bodholt (1), Line Jorgensen (6), Kristina Kristiansen (2), Ann Greţe Norgaard, Trine Ostergaard (2), Louise Burgaard, Stine Jorgensen (5). Selecţioner: Klavs Bruun Jorgensen.

România: Paula Ungureanu (11 mingi salvate), Ionica Munteanu — Gabriella Szucs, Adriana Nechita (4 goluri), Cristina Neagu (15), Aurelia Brădeanu (5), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (3), Melinda Geiger, Eliza Buceschi (3). Selecţioner: Tomas Ryde.

Au arbitrat franţuzoaicele Charlotte şi Julie Bonaventura.