Begu şi Niculescu s-au calificat în sferturi, Cîrstea a fost eliminată după un meci echilibrat

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în sferturile probei de dublu ale turneului Australian Open, după ce Anastasia Rodionova s-a retras din cauza unei accidentări.
Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Monica  Niculescu
Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Monica Niculescu (MonicaNiculescu/facebook)

În partida din optimile turneului de Mare Şlam Australian Open, perechea formată din româncele Irina Begu (locul32 WTA la dublu) / Monica Niculescu (23) au beneficiat de retragerea perechii Nadia Kicenok (Ucraina, locul 46) / Anastasia Rodionova (Australia, locul 86) după 38 de minute de la începerea partidei, când scorul era 4-1 pentru românce.

Australianca a anunţat că are dureri şi după ce a fost chemat medicul a revenit pe teren, dar nu a putut continua meciul.

Begu şi Niculescu primesc câte 430 de puncte WTA şi un premiu finanicar în valoare de 90.000 AUD (58.925 €), pe care îl vor împărţi.

Româncele vor juca în sferturi cu perechea americană Jennifer Brady/Vania King, care a reuşit să elimine cuplul americano-ceh Nicole Melichar (37) / Kveta Peschke (20), favorite numărul 13, cu scorul de 6-4, 7-6(5).

Sorana Cîrstea (252) şi Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 110) au fost învinse de puternica pereche din Cehia formată din Barbora Strycova (18) / Lucie Safarova (6), favorite numărul 4, cu scorul de 2-6, 6-0, 6-4.