Ana Bogdan câştigă şi va juca pentru un loc pe tabloul principal la Budapesta

Tenismana română Ana Bogdan.
Tenismana română Ana Bogdan. (WTA Brasil Tennis Cup/facebook)

În primul tur al calificărilor turneului WTA Internaţional “Hungarian Ladies Open”, care are loc la Budapesta, dotat cu premii în valoare de 226.750 USD şi contribuţie financiară totală de 250.000 USD Ana Bogdan (WTA), cap de serie 3 a învins-o pe Panna Udvardy din Ungaria (670) posesoare a unui wild card, cu scorul de 6-1, 7-5. Partida a durat o oră şi 20 minute.

În setul al doilea, Ana a trecut de adversara ei salvând o minge de set la 4-5 şi a câştigat ultimul ghem al meciului – pe serviciul unguroaicei - după ce a revenit de la 0-40 şi a trecut de 4 ori prin 40-40.

Ana a acumulat 12 puncte WTA pentru calificarea aceasta şi va juca mâine pentru un loc pe tabloul principal cu rusoaica de 18 ani Anna Blinkova (148, aflată la clasamentul maxim al carierei). Jucătoarea noastră a învins-o pe Blinkova în singura întâlnire de până acum ce s-a disputat la Moscova în 2015.

La turneul de la Budapesta va juca şi Sorana Cîrstea, care este pe tabloul principal cap de serie 4.

În primul tur, Sorana Cîrstea (61) o va întâlni pe Carina Witthöft (Germania, 84, clasament maxim: 49 WTA / august 2015, 22 de ani)

Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum.